Cu durere în suflet, deplângem dispariția colegei noastre Valentina Pavel. Aseară am aflat că ea a plecat într-un loc mai bun, după o lungă perioadă în care s-a luptat cu o boală necruțătoare. Acum, Valentina ne zâmbește de sus, unde e mai liniștită și veghează asupra noastră. Odihnește-te în pace. Vei rămâne mereu în sufletul nostru.

Autor Subiect: Ce se poate face cu joomla?  (Citit de 3908 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dacianInițiator topic

• Moderator
  • Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 43
  • -Receive: 276
  • Mesaje postate: 6592
  • Gen: Bărbat
  • Incepator
Ce se poate face cu joomla?
« : Decembrie 26, 2009, 20:41:02 pm »
Deschid acest subiect pentru a raspunde unor nelamuriri ale membrilor noi din comunitate.
Deci, sa incepem.

Ce este Joomla?
Joomla este un CMS (content management system) si mai pe romaneste un sistem de management al continutului. Sau mai simplu spus este un script cu ajutorul caruia poti sa-ti faci propriul site, poti sa adaugi in acest site cate pagini/articole/etc vrei, poti administra tot continutul site-ului dintr-un panou de administrare fara a avea cunostinte prea multe de html, php, css, etc.

Ce se poate face cu Joomla?
Cu Joomla se pot face foarte multe tipuri de site-uri (magazine online, comunitati virtuale, site-uri de prezentare, site-uri pentru firme, site-uri de jocuri, etc), tot ce va trebuie sunt componentele specializate care fac acest lucru.

Am o idee despre un site de succes, o pot implemeta cu Joomla?
Da, orice site se poate realiza cu Joomla, dar ca orice idee noua va trebui alocata acesteia si un buget pentru dezvoltare. De ce trebuie acesta? Deoarece pentru orice site care vine cu ceva nou, ceva care nu a mai fost facut cu Joomla trebuiesc dezvoltate componente/module/pluginuri/etc de la zero sau personalizate anumite extensii existente, iar acest lucru NU se face gratuit de catre programatori ;).

Ce sunt componentele? Modulele?
Componentele sunt acele extensii care aduc noi functionalitati unui site creat cu ajutorul Joomla.
Modulele sunt mici scripturi care afiseaza pe site anumite informatii utile (meniul este modul, zona de autentificare este modul, afisarea unui banner este facuta tot cu ajutorul unui modul si lista poate continua).

Sunt hotarat, vreau sa folosesc Joomla, ce trebuie sa stiu pentru inceput?
Pentru inceput e bine de retinut faptul ca Joomla nu se poate invata peste noape sau in 2 nopti ori in 5 zile. Cine doreste sa poata realiza site-uri cu ajutorul acestui CMS va trebui sa se pregateasca de multa munca. Realizarile vor veni cu siguranta dar nu peste noapte. Si membrii comunitatii te vor ajuta cu sfaturile lor la nevoie, atunci cand te simti pierdut si nu mai sti ce ar trebui sa faci.

Am gasit mai multe componente pentru a face un singur lucru, care este cea mai buna?
In acest caz este recomandat sa testezi TU fiecare componenta pentru a vedea care se pliaza cel mai bine pe necesitatile tale. Nu iti poate recomanda nimeni o componenta deoarece doar TU sti ce vrei sa faci pe site-ul tau, noi, in cel mai bun caz, iti putem sugera locul unde poti gasi ceea ce cauti tu.

Cum sa cer ajutor in caz de nevoie?
Ajutorul poti sa-l ceri pe forum DAR nu inainte de a folosi functia de Cautare existenta. De multe ori problema sigur a mai fost discutata. Si citind solutiile existente si rezolvarea este mai rapida. Nimanui nu-i place sa raspunda la infinit acelorasi intrebari.
Daca nu ai gasit pe forum raspuns la problema ta deschide un topic nou, prezinta problema cat mai detaliat (nimeni nu va da importanta unui mesaj de genul "ajutor, nu-mi merge site-ul", toti cei care vad acest mesaj vor gandi astfel : "sa-ti fie de bine, al meu merge"), daca este cazul ofera link spre site-ul in cauza (nu se poate face debugging pe o imagine tot asa cum nu poti sa stai acasa si un doctor sa te opereze prin telefon), nu cere raspunsurile pe messenger, pe mail sau in mesaj personal, incearca sa nu folosesti cuvintele "chiar nu ma ajuta nimeni", "nu stie nimeni" deoarece vei fi ignorat cu siguranta. Daca nu primesti raspunsurile nu pot fi decat cateva cauze :
1) nimeni nu a mai avut de a face cu o problema ca a ta.
2) cei care stiu nu au citit mesajul tau.
3) prin comportament inadecvat pe forum (ai folosit cuvintele de mai sus, ai "inundat" utilizatorul cu PM-uri in care soliciti ajutor, ai fost nerespectuos cu un anumit utilizator, etc)  ai facut ca persoanele care te pot ajuta sa te ocoleasca si sa nu se oboseasca sa-ti rezolve tie problema.
4) problema poate fi atat de simpla incat nimeni nu se oboseste nici macar sa-ti zica sa cauti pe google ca vei gasi rezolvarea in timp record (acest caz este foarte rar).

Ajutorul este gratuit sau contracost?
Ajutorul poate fi si gratuit si contracost.
Ajutorul este gratuit atunci cand membrii comunitatii iti zic ce trebuie sa modifici, unde trebuie sa modifici, ce trebuie sa faci pentru a activa o optiune, te ajuta cu sfaturi despre dezvoltarea site-ului tau, etc. Acest ajutor se acorda doar in limita timpului liber disponibil fiecarui membru.
Ajutorul contracost este :
1) realizarea unui site de catre un alt membru al comunitatii.
2) realizarea de componente/module personalizate, modificarea unor compnente/module existente.
Pentru munca depusa de altcineva poti plati cash sau poti oferi celui care a muncit pentru tine altceva la schimb (banner-e, nume de domenii, gazduire, etc).
NU UITA, ajutorul inseamna ca TU muncesti si NOI te ajutam cu sfaturi.
Altfel nu se numeste ajutor ci se poate spune ca NOI iti facem TIE site-ul, si asa ceva nu este gratuit. Acum daca se gasesc si membri care sa faca acest lucru e partea a doua, dar, multi dintre NOI nu cred ca vom munci benevol pentru site-ul TAU.

Acest topic ramane deschis. Va rog sa scrieti aici doar daca aveti informatii folositoare noilor membri. Orice alt mesaj care nu respecta aceasta cerinta va fi sters.
Va multumesc pentru intelegere.
NU cereti ajutor preferential pe PM!
Recomandare hosting
Joomla profesional ---  Reparatii joomla

Offline Roland

• Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 20
  • -Receive: 25
  • Mesaje postate: 254
  • www.rolandwebdesign.com
    • SEO Joomla!
Re: Ce se poate face cu joomla?
« Răspuns #1 : Ianuarie 12, 2010, 01:00:46 am »
Buna tuturor,

poate ar trebui specificat ca fiecare instalare Joomla! vine cu un manual de utilizare, manual destul de cuprinzator si de explicit, el se gaseste la adresa www.domeniultau.ro/administrator/index.php?option=com_admin&task=help sau mai bine zis in meniul Asistenta/Asistenta Joomla! sau poate fi consultat la adresa http://docs.joomla.org/.
Un alt link de mare ajutor este http://help.joomla.org/
O alta sugestie ar fi ca inainte de postarea mesajelor fiecare membru al comunitatii sa citeasca si sa-si insuseasca codul de conduita Joomla!

Toate cele bune in 2010 si mai mult timp pentru studiu.

Roland
Ghidul tau Joomla!
www.rolandwebdesign.com

Offline dacianInițiator topic

• Moderator
  • Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 43
  • -Receive: 276
  • Mesaje postate: 6592
  • Incepator
« Răspuns #2 : Ianuarie 12, 2010, 01:02:32 am »
Ar trebui tradus codul de conduita ;)
NU cereti ajutor preferential pe PM!
Recomandare hosting
Joomla profesional ---  Reparatii joomla

Offline Roland

• Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 20
  • -Receive: 25
  • Mesaje postate: 254
  • www.rolandwebdesign.com
    • SEO Joomla!
« Răspuns #3 : Ianuarie 12, 2010, 01:53:46 am »
Buna,

aici gasiti traducerea Codului de conduita Joomla

Toate cele bune,

Roland
Ghidul tau Joomla!
www.rolandwebdesign.com

Offline Global 50

• Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
  • Mesaje postate: 53
« Răspuns #4 : Ianuarie 28, 2010, 16:20:47 pm »
Cea mai simpla metoda de a vedea ce se poate face cu joomla cred este vizitarea http://forum.joomla.org/viewforum.php?f=514&start=0  si a paginei de extensii http://extensions.joomla.org/

Offline gholem

• Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
  • Mesaje postate: 48
    • Muzica Nu Ucide
« Răspuns #5 : Aprilie 30, 2010, 11:46:04 am »
@Global 50, pentru a vedea ce se intampla pe pagina primului link oferit trebuie sa fii inregistrat pe formul de acolo.

Totusi, exista o pagina showcase tot pe joomla.org, un director asemanator cu cel pe care il avem noi: http://community.joomla.org/showcase/

Demo: http://demo.joomla.org/

Traduceri (pt. cei care au clienti sau prieteni din alte colturi ale lumii): http://community.joomla.org/translations.html   si http://forum.joomla.org/viewforum.php?f=11

Help screens (print screen-uri de ajutor) pentru orice curios / greu de cap / lenes / super-incepator: http://docs.joomla.org/Help_screens    Momentan ar trebui sa faci click pe "1.5".

De manualul de instalare, ma gandesc, nu e nevoie sa mai mentionez, google returneaza un numar naucitor de rezultate, chiar si in romana.

Offline VLD

• Joomla! User
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Mesaje postate: 43
    • Dezvoltare Web
« Răspuns #6 : Mai 01, 2010, 15:46:41 pm »
salve!
sunt de parere ca mai trebuie completat la ajutorul gratis
sunt unii membrii ai comunitatii care pot ajuta pe gratis in timpul liber.
adica, de pilda, eu pot ajuta un novice in timpul liber, gratis, ca si eu am fost ajutat cand eram "mic" :P
Din Soare ne-am croit poteci în pãdure, în munte, Lîngã vetre mãrunte,
Am logodit timpul cu statornicia.Dacã te uiti bine-apoi
În pietre nemuritori, suntem noi, numai noi:
Noi, Tracii!